Adana Oto Elektronik

Switch to desktop Register Login

Motul Yağları

Araç teknolojisi zaman içinde değişim göstermektedir. Bu  değişim sebebi ile araç bakımlarında da değişime gidilmiştir. En önemli değişimlerden birisi  de yağ değişimidir. Yağ çeşitleri olarak piyasada çok vardır. Kalitesi ise araç marka modeline göre değişim yapmaktadır. Bunu dememizin sebebi ise araç motorunun beygir gücüne(hp) göre değişmesidir. 

Örnek vermek gerekirse Opel markasının Astra modelinde 5W/30 yağ kullanılması gerekmekte ise, biz bu araca 20W/50 koymamız sıkıntı yaratabilir. Yağ özelliğinin araçla uyuşmaması sebebi ile araçtan aşırı ses gelme ve vites geçişlerinde düzensizlik meydana gelebilir. Burada değerlerin yükselmesi sonucu yağ kalınlığının da artmasına sebep olur. Aracın 5W/30 kullanması gerekirken 20W/50 yağ koymamız kalınlığın artmasından dolayı aracın bazı parçalarını yağlamamasına sebep olabilir.  Araç yağlamama durumunda ise bu parçaların çabuk aşınarak bozulmasına sebep olabilir. Yağ markaları da değişmektedir. Bir çok çeşit  yağın yüksek vaatler vererek insanları düşünce ayrımı sağlıyor.

 

Motul Yağ Motul yağlardan bahsetmek gerekirse, yağ özellikleri olarak birçok çeşit vardır. Her araca göre çeşitliliği bulunmaktadır.  Motul yapıları Fransız şirket tarafından üretilmektedir. Motul yağları tarihi eskiye dayanır ve kaliteli olması nedeni ile fiyatları yüksektir. Kullanıcıların fikirlerine göre fiyat performans arasındaki oran makuldür ve kullanılabilirdir. 

    Motul yağları hangi araçlar için kullanılır?

Motul şirketinin üretmiş olduğu birçok çeşit yağ vardır .  Bu yağ çeşitleri araç motor yağları ve şanzıman yağları ile kalmıyor. Aynı zamanda motul yağları sadece binek ve ağır vasıta ya hitap etmiyor. Bütün yağ gereksinimlerini barındıran motul yağları sanayi de  imalat  makinelerinde de kullanılmaktadır. Bu sebeple bütün yağ ihtiyacını eskiye dayanarak daha performanslı olarak çıkarmaktadır.

Motul yağları ilk kuşaklarında sadece performans gerektiren yarış ve bu sınıfa ait spor araçları için yağ üretmekte idi. Bu sebepten dolayı motul yağları yüksek performansa rahatlıkla dayanabilen ve bu durumda bile yağlama özelliğini rahatlıkla gerçekleştirebilen yağlar arasında en iyileridir. Yüksek performanslı araçların tork gücü yükseldiği için motor sıcaklığı da aşırı yüksek olabilir. Bundan dolayı motul yağ kullanan kişilerin araçlarından aldığı performans çok yüksektir. 

Söylediğimiz gibi motul yağ segmentinde tek tip veya az bir yağ çeşidi bulunmamaktadır. Bu yüzden aracınızın kullanım klavuzunda yer alan yağ modeline göre yağ seçimi yapmanız önerilir.  Bu konuda ihtiyacınız olan yağı motul yağ çeşidini seçmeniz ve kullanmaya başlamalısınız. 

 

 

 

Motul yağ kaliteli ve performanslı bir yağ markası olduğu için piyasada orijinal olmayan birçok çeşidi vardır. Bu yüzden orijinal ürün almaya dikkat ediniz.  Motul yağ ürününün orijinali ile orijinal olmayan ürün arasında birçok fark vardır. Bu farklar aşağıdaki resimlerde anlatılmaya çalışılmıştır. Bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir.


 

Yukarda görüldüğü gibi ilk resimde motul yağın orijinal ürününde 8100 yazısı ince cizğilidir. Orijinal olmayan ise kalın bir şekilde yazılmıştır. Diğer ikinci resimde (ilk resmin sağında) görüldüğü gibi kırmızı kutu içerisinde özellikleri belirtilmiştir. Fakat orijinal olmayanda bu bilgiler bulunmamaktadır.

Üçüncü resimde (alttaki ilk resim) yağın rengi gösterilmek istemiştir. Bu fark gözle rahatlıkla görülmektedir. Dördüncü resimde(alt sağdaki) ise orijinalinde kullanım klavuzu ve motul yağ özelliklerini ayrıntılı bir şekilde anlatan ek bir kitapçık bulunmaktadır. Orijinal olamayan yağ kutusunda ise bu kitapçık yoktur. Yani buradaki tek katlı bir yapışkandır. Sizlere bu şekilde anlatmak istedik orijinal motul yağ ile orijinal olmayan motul yağ arasındaki farkı. 

Motul Yağ Avantajları;

  • Bütün araçlara uygun olan yağ çeşidi bulmanız kolaydır.
  • Kullandığınız motul yağ modeline göre diğer markaların performansından daha iyidir.
  • Kullanacağınız aracın yağ türüne tam uyar ve aracınızın ısınmasından dolayı yağ yakma özelliğini en aza indirir.
  • Motul yağ kullanmaya başladığınızdan itibaren araçtan çıkan ses düşecektir.
  • Motul yağın yanma seviyesi yüksek olduğundan dolayı yağ diğer markalara göre performans sağlayacaktır.
  • İçerisindeki özel mineraller sayesinde motorunuza ve makinenize devamlı bakım sağlayacaktır.
  • Enery ve performance olarak binek araçlarda size kolay hitap eder.

Motul yağları kullanmaya başladığınız andan itibaren farkı göreceksiniz. Motul yağlarını kullanan kişiler performans için yüksek olduğunu söylemektedir. İnsanların bu sayede diğer yağlara göre daha uzun yağ değişim süresinin olduğunu da belirtmektedir. 

 

Copyright by GavickPro 2011. All rights reserved.

Top Desktop version