Adana Oto Elektronik

Switch to desktop Register Login

İmmo İptali

 

 

İmmobilizer Ne Demek;

Araç anahtarı ile aracın kontak kısmında bulunan bir anten sayesinde immobilizer beyni dediğimiz elektronik bir kutu ile anahtarımızın içindeki çipin bilgi alışverişidir. İmmobilizer yabancı bir kelime fakat türkçede ki tam karşılığı yok biz çipli oto anahtarı, çipli motor kilidi, gibi terimler kullanıyoruz. Bu sistem bazı ülkelerde araçlarda zorunluluk haline getirilmesi ile beraber otomobil hırsızlıklarını %75 oranında azaltmıştır.

 İmmobilizer Ne İşe Yarar;

Arabamızın anahtarının içindeki çip sayesinde hırsızın düz kontak yapsa dahi otomobilimizi çalınmamasını sağlar. Yukarıda belirttiğimiz gibi aracımıza binip kontağa anahtarı taktığımızda bu işlemler başlar; kontağa anahtarı taktığımızda sırası ile şunlar olur; anahtarın içendeki çip, immobilizer beynine daha önceden yüklenmiş bilgileri gönderir eğer immobilizerimiz arıza yapmış ise yada çipsiz bir anahtar ile kontağı çevirirsek aracın marşı dönecek ama immobilizer beyni çipi tanımadığı için araç çalışmayacaktır. Tüm bu işlemler saniyenin onda biri gibi çok hızlı bir zamanda olur.

 

Çipli Oto Anahtarı Arızası ve Çözümü ; 

Kontağa basıldığında araç çalışmıyorsa nedeni çip arızası olabilir bu kimi araçlarda ortada yana kırmızı bir led lambanın çok hızlı hızlı yanması, kimi araçlarda da immobilizer ışığının yanması ile ortaya çıkar. Bu durumda yapmamız gereken yedek anahtarınız varsa onunla arcınızı çalıştırıp araba anahtarları yapan bir oto anahtarcıya gitmeniz. Servisi de tercih edebilirsiniz ama Araba anahtarları fiyatları ve ne kadar zamanda verdiklerini sormayı unutmayınız keza anahtarcıda otomobil yedek anahtar yaptırmanız bir iki saatinizi alır daha ucuz maliyetlidir servisler minimum bir iki haftada gün verirler ayrıca maliyet yüksektir. 

 

 

Copyright by GavickPro 2011. All rights reserved.

Top Desktop version