Adana Oto Elektronik

Switch to desktop Register Login

Buji Değişimi

Buji DeğişimiBujiler, yani yakıt ve ateşleme sistemi; elektronik kontrol birimleri aracılığıyla motorun farklı zaman ve şartlarda anlık emisyon, yakıt ve diğer değişkenlerin kontrolünü sağlayarak aracın minimum yakıt ve yüksek verimlilik ile standartta çalışmasına yarayan sistemdir.

 

Araçların rutin bakımlarının dışında yakıt ve ateşleme sisteminde kullanılan yakıt; periyodik bakımların geç yapılması, bilinçsiz yapılan bakım ve uygun olmayan malzeme kullanılarak yapılan onarım, araç kullanım tarz ve olumsuz koşullar sebebiyle beklenmedik arıza ve ciddi maliyetlere neden olabilir.

 

Yakıt ve ateşleme sistemi;

 

Buji; distribütörden gelen yüksek voltaj ile sıkıştırılmış bulunan benzin – hava karışımını ateşler. Bujilerin verimli kullanım ömrü ortalama 12.000 km’dir.

Endüksiyon bobini; akünün 12 voltluk akımı, 15-25 bin volta yükselten devre elemanıdır.

Distribütör; endüksiyon bobininde oluşan yüksek gerilimi (15-25 bin volt) ateşleme sırasına göre bujilere gönderir.

Yakıt pompası; yakıtı depoda emerek belli bir basınç altında enjektörlere pompalayarak gönderir.

Yakıt filtresinin; periyodik bakımlarda değişmesi öngörülmektedir.

Enjektörlerin; benzinli araçlarda 40.000 km, dizel araçlarda 30.000 km’de bir temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Yakıt ve Ateşleme Sistemi kontrolünde aracın yakıt deposundan başlayarak yakıt borularının görsel olarak kaçak, zedelenme olup olmadığı kontrolü edilir. Diagnostik cihazı ile aracın egzoz emisyon değerleri ölçülür ve standartlar dahilinde olup olmadığı kontrol edilir, bu ölçüm esnasında buji, enjektör, oksijen sensörü, katalitik konvektör, yakıt ve tüm ateşleme sistemi sensörlerinin kontrolleri yapılır. Gerek görülen değişim, temizlik ve/veya onarım yapılır.

Copyright by GavickPro 2011. All rights reserved.

Top Desktop version